Unstereotype Alliance Platformu Türkiye Çalışmalarına Başladı

Unstereotype Alliance Türkiye bölümünün lansmanı 13 Aralık Cuma günü Istanbul’da yapıldı. PWN İstanbul olarak paydaşı olduğumuz Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu (RTCEK) öncülüğünde, UN Women koordinasyonuyla yürütülecek olan platformun açılışına Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura ile UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü Alia El-Yassir ev sahipliği yaptı.

Unstereotype Alliance Platformunun Hedeflerini üç madde ile özetlersek;

  1. Çeşitlilik ve kapsayıcılığı ön plana çıkararak iş ortamlarında kalıp yargılardan uzak bir çalışma kültürünün teşvik edilmesi,
  2. Reklam içeriğinde klişelerden arındırılmış eşitlikçi tasvirler için şirketlerin uyması gereken ilke ve kılavuzların geliştirilmesi,
  3. Halk arasında farkındalık yaratan iletişim yolları ile kalıp yargılara ve ayrımcılığa son verecek olan eylemlerin teşvik edilmesidir.

Türkiye’deki çalışma yapısına ilk etapta katılım sağlayacak firmalar; Avon, Coca-Cola Colgate-Palmolive, Eczacibasi Holding, Eti Gıda A.Ş., Johnson&Johnson, Kantar Media, Koc Holding, P&G, Publicis Groupé, Unilever, Vodafone ve WPP 13 Aralık’ta imzalarını attılar.