Beril Koparal Ergün


1971’de İstanbul’da doğan Beril Koparal, orta öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümü’nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Tıbbi Biyoloji ve Genetik yüksek lisansını bitirdi. 1993-1997 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı ve aynı konuda doktora çalışmalarına devam etti. 1997 yılında üniversiteden istifa ederek ilaç sektörüne danışmanlık vermeye başladı.

1997 – 2005 yılları arasında Deonta ve Deomed isimli sağlık iletişim şirketlerinde yönetici ortak olarak görev yaptı. 2000-2001 yılları arasında Marmara Üniversitesi Çağdaş Bilimler Vakfı’nda Pre-MBA tamamladı. 2005 yılında BBMediks isimli kendi sağlık iletişimi şirketini kurdu. 2006 yılında İngiltere, Londra’da Talking Image’dan İmaj Danışmanı sertifikası alarak imaj danışmanı oldu. 2006 yılında Maltepe Üniversitesi ve Kırmızı Danışmanlık’tan Koçluk eğitimi aldı. 2007 Mart’ında Paris’te 2006 Eylül’de başlayan NLP Eğitimi’ni NLP School Europe sertifikasıyla tamamladı. 2007 yılında Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında kendi şirketini dünyanın en büyük sağlık iletişim şirketi Ogilvy Healthworld / CommonHealth ile birleştirerek yönetimin başına geçti. 2012 yılında Hollanda’da “Emergenetics” eğitimi alarak Türkiye’nin ilk ve tek Emergenetics eğitmeni oldu.

2010-2015 Şubat ayı arasında Ogilvy Healthworld / CommonHealth Türkiye’nin Genel Müdürü ve Kuzey Afrika / Ortadoğu (MENA) İş Geliştirme Direktörü olan Koparal, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak Moleküler Tıp Doktorası, Anadolu Üniversitesi Fitoterapi Yüksek Lisansı ve Kanada Victoria Üniversitesi’nde de Erişkin Eğitimi Master’ına devam etmektedir. Beril Koparal Mart 2015 – Mart 2018 arasında Zade Vital Genel Müdürü ve İbni – Sina AR&GE Merkezi Müdürü olarak kariyerine devam etti. Mart 2018 – Kasım 2019 tarihleri arasında Zade Global Genel Müdürü olarak Chicago’da yaşadı ve Zade Vital markasını ABD pazarına açtı. Kasım 2019 itibariyle Türkiye’ye dönerek Note Cosmetics Global Genel Müdürü oldu.  Mayıs 2021 itibariyle holdingin farklı yatırımlarına ve Türkiye’deki önemli şirketlere danışmanlık yapmak ve kendi girişimleri olan www.zihnifit.com ve “Tahinly” markalarına yoğunlaşmak üzere Note Cosmetics Global Genel Müdürlüğü’nden ayrıldı.

 

Türkiye’de dermokozmetik ve vitamin desteklerinin eczanede yerini almasıyla beraber bu konuda pek çok firma ile eczane iletişimi ve ürün entegrasyonu çalışmaları yapmaya başladı. Pharmetic ve Etkin Eczacılık Derneği ile ortak pek çok eğitim yaptı. Türkiye’nin ilk aktüel eczacı dergisi olan “Farmagazin”i çıkarttı. Halen düzenli olarak çeşitli dergilerde köşe yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda ilk önce Bilgi Üniversitesi ve şimdi Koç Üniversitesi iş birliği ile devam eden “Ürün Müdürlüğü Sertifika Programı’nda 8 yıldır eğitmen olarak devam etmektedir. 2020 yılında kurduğu sosyal girişimi www.kadinlarinemegi.com, kadın emeğinin değerlendirilmesini desteklemek üzere faaliyet göstermektedir. Ayrıca YKKD içerisinde yer alan bir grup kadınla birlikte Aile içi Şiddete karşı “Lotus Kadınları” insiyatifini yürütmektedir.

Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınları ile Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı, Köy Öğretmenleri’ni Destekleme Derneği aktif üyesi, PWN (Professional Women’s Network) Yönetim Kurulu üyesi ve pek çok tıp derneği üyesidir. Bilimsel ödüllerinin yanısıra Rotary Excellence Awards, 2020 İsnet Yılın Kadın CEO’su ödülüne sahip olan Koparal son 6 yıldır Ekonomist Dergisi’nin En Başarılı 50 Kadın CEO listesindedir. Ayrıca Yönetim Kurulunda Kadın Derneği 4. Dönem Mentisi’dir. 4 adet şiir kitabı, pek çok makale ve 2 adet temalı kitap yazarı olan Koparal 3 kız (24, 22 ve 19 yaşlarında) annesidir.