Fırat Akkemik


Fırat Akkemik, Profesyonel İş Kadınları Derneğinde 2018 yılından beri, kadınların iş hayatına katılımı, geliştirilmesi ve cinsiyet dengeli toplum konularında çeşitli projelerde görev almaktadır. 2021 Nisan ayından itibaren Yönetim Kurulunda görev alan Akkemik, Networkümüzün Kurumsal Üyelikler ile gelişmesi ve güçlenmesinden sorumludur.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Fırat Akkemik, kariyerine 1992 yılında ECA EMAS Makine Sanayi’de Pazarlama Uzmanı olarak başladı. 1 yıl İngiltere’de öğrenim ve yaşam deneyimi ardından 1995 yılında ürün Sorumlusu olarak Komili Pazarlama şirketindeki PMCG deneyiminin ardından 1996 yılında Borusan Mannesmann şirketinde Ürün Sorumlusu olarak devam ettiği kariyerine, Pazarlama, İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Borusan Mannesmann’da 2004 yılında İnsan Kaynakları Müdürü olarak görevlendirilen Akkemik, 2014 yılında Amerika’da kurulan Borusan Mannesmann Pipe US’in İK süreçlerinin kurulum ve gelişimi ile Yalın 6 Sigma Yayılım Sorumluluğunu üstlenerek İnsan, Sürekli İyileştirme ve Kurumsal Sistemler’den sorumlu İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörü oldu. Ardından sürdürülebilirlik konuları ile genişleyen görev alanında 2020 yılının Ocak ayından bu yana İnsan, Kurumsal Gelişim, Çevre ve Sürdürülebilirlik konularından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürüyor. Pazarlama, İnsan Kaynakları, Kurumsal Gelişim ve Sürdürülebilirlik konularında uzun yıllara dayanan deneyime sahip Akkemik’in uzmanlık alanları arasında Değişim Yönetimi, Yetenek Yönetimi, İK Süreç Danışmanlığı, Çalışan Bağlılığı, Kurum Kültürü ve İletişimi, Organizasyonel Tasarım ve Geliştirme gibi konular bulunuyor.

Öğrenmeyi, paylaşmayı, değer katmayı, yaratmayı, sosyalleşmeyi, insanları geliştirmeye yardımcı olmayı seven Akkemik 2 kız (21 ve 18 yaşlarında) annesidir. Hikaye, masal, makale gibi çeşitli yazıları olan Akkemik, 2015’de tamamladığı ICF onaylı Koçluk eğitimi sonrasında liderlere, genç yeteneklere, girişimcilere koçluk ve mentorluk yapmaktadır.