Hilton Hotel – Harbiye’de 28 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Yeni Dünyayı Anlamak, Yeni Dünyaya Hazır Olmak” konulu toplantımızda CNN Türk Ekonomi Müdürü  Sevgili Emin ÇAPA’yı dinledik.

Emin Bey konuşmasına, Bilim ve Teknolojinin son 10 yılda, tüm tarih boyunca yaşanan gelişimlerden çok daha büyük bir hızla geliştiğini, sıçrayış yaptığını istatistiksel verilerle anlatarak başladı. Bizlere çok yakın gelecekte “Büyük Veri (Big Data)”nin hızla hayatlarımıza gireceğinden ve dünyamıza yayılacağından bahsetti.

Dünyada ekonomi alanında roller değişiyor. 1973 – 2005  yılları arasında Batı Avrupa ve ABD’nin  yıllık büyüme hızı %1,9 iken, gelişen ülkelerdeki büyüme %2,4 oldu.  Dünyamız şu anda dördüncü sanayi devrimini yaşıyor (Industrie 4.0). Teknolojik gelişim ve inovasyon konusunda gelişmekte olan ülkeler atağa geçti. Bugün bu piyasanın değeri 270 milyar dolar civarında.

2020 yılına geldiğinde dijital gücün makinelerle birleştiğini göreceğiz. Kısa süre önce bilimkurgu romanlarına temel olabilecek bir dünya kurulmaya başlandı. Artık “machine to machine (makineden makineye)” dönemi başlıyor. Ülkeler arasında üretim sınırları kalkacak. Bir ülkedeki makine binlerce kilometre  uzaklıktaki diğer makineyle “konuşarak” uluslararası piyasaların durumuna göre kendisini ayarlayabilecek.

Tüm iş yapış biçimlerimizi, tüm hayat tarzımızı değiştirecek olan “Yeni 1 Dünya” geliyor ve biz bu dünya hazırlıklı olmak zorundayız.