PWN Istanbul 13-15 Kasım 2020

Yargılama!thon

Önyargısız Ideathon

Fikirler buraya, yargılar uzağa…

Professional Women Network (PWN) İstanbul, kuruluşunun 7. yılında, artık tartışmasız kabul edilen cinsiyet eşitliğinin altını çizerken, gündelik yaşamda, eğitim dünyasında, iletişimde ve iş dünyasında farkında olmadan karşılaştığımız, kanıksadığımız, bazen de hiç sorgulamadan uyguladığımız dayatmaları, çaresiz kabullenişleri, önyargıları ve kısıtlayıcı davranışları masaya yatıran bir etkinlik düzenliyor. PWN İstanbul, 200’den fazla üyesi ile kadınların gelişimine, kız kardeşliğe ve iş yaşamında güçlenmesine katkıda bulunurken, bu etkinlik ile de kadın erkek herkese kapılarını açıyor.

13-15 Kasım 2020 hafta sonunda düzenlenecek online Ideathon’da cinsiyet eşitliği konusunda bahsedilen tıkanıklıkları, yargıları ve zorlukları aşmaya dönük kampanya fikirleri yarışacak. 18 yaşından büyük herkesin başvurabileceği ve seçilen 15 ekibin yarışacağı Önyargısız Ideathon’da kazanan ekiplere çeşitli ödüller verilecektir.

1.lik Ödülü: 5.000 TL
2.lik Ödülü: 3000 TL
3.lük Ödülü: 2000 TL
Ödüller hediye çeki olarak verilecektir.

Başvuru için tıklayınız

Ideathon başvuruları 06 Kasım 2020 gece saat 24:00’e kadar açıktır. Başvurusu kabul edilen ekiplere  11 Kasım günü e-mail ve/veya mesaj ile ulaşılacaktır.

Ideathon’un konusu, çözülmesi gereken problem:

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli bir engel olan, önyargılar ve yargısız iletişim konusunda, toplumsal ihtiyaçları göz önüne alarak, toplum için sosyal veya ekonomik değer yaratacak fikir ve projeler beklenmektedir. Bu projelerin çevik, yaratıcı ve kapsayıcı kampanya fikirlerine dönüşmesi ve bu projelerin hayata geçirilmesi için gerekli paydaşları, adımları ve süreçleri belirleyecek şekilde sunulması istenmektedir.

Ekipler bu ortak amaç doğrultusunda aşağıdaki 5 başlıktan birini seçip fikirler üzerinden projelerini tanımlamalıdır.

 • Kendi kendimize,
 • Aile içinde,
 • Sosyal / toplumsal hayatta,
 • İş hayatında ve
 • Reklamlarda yargısız iletişim

Ideathon’da yarışacak ekiplerin sunacağı proje fikirleri, PWN Istanbul tarafından değerlendirilecektir. Dereceye giren fikirlerin PWN İstanbul işbirliğinde hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle, seçim kriterlerinden biri de fikrin uygulanabilirliğidir. Yarışacak ekiplere PWN – Istanbul’un yapısı hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Önyargısız Ideathon programı

19:00-20:00 Açılış ve Hoş geldin Konuşmaları

22:00-22:30 Tüm katılımcılara Ideathon Canvas eğitimi

Gece ekip çalışmaları devam eder.

10:00-10:30 2. Gün Açılış ve Sabah Aktivitesi

14:30 – 17:30 Mentörler ve ekipler birlikte çalışırlar

20:30 – 21:30  Ekiplere Jüri sunum hazırlık eğitimi

10:00 – 10:30 3. Gün Açılış ve Sabah Aktivitesi

10:30 – 15:30  Stage-Co ekibinin yarışan ekiplerle görüşmeleri.

Ekiplerin sunum hazırlıkları ve jüri  için teslimi

17:00 – 19:00 Jüri sunumları

Jüri sunumları 3’er dakika sunum, 2 dakika soru cevap ile bir ekip için 5 dakika olacaktır.

19:00 – 20:00 Jüri değerlendirme

20:00 – 20:30 Ödüllerin verilmesi ve kapanış

 1. Ideathon’a katılım ücretsizdir, başvuru formunu dolduranlar arasında kriterlere seçilen en fazla 15 ekip yarışmaya davet edilecektir.
 2. Katılımcılar 18 yaşını tamamlamış olmalıdır.
 3. Ekipler en az 3, en fazla 6 kişi olabilir. Ekip üyelerinin ve üye sayısının yarışma esnasında değişmesi kabul edilmeyecektir. Başvuruda verilen bilgiler esastır.
 4. En az 1 erkek üyesi olan ekiplere öncelik tanınacaktır.
 5. Yarışabilmek için ekip çalışması yapmak gereklidir.
 6. Bu başvuru sonunda yarışmaya katılımı kabul edilen ekiplerin, 13-15 Kasım 2020 tarihindeki etkinliğe tam katılım sağlamaları ve jüriye sunum yapmaları beklenmektedir.
 7. Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları PWN İstanbul‘a ait olacaktır. Bu konudaki detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.
 8. Ideathon’a katılmak isteyen ekipler ve kişiler PWN Istanbul websitesi’nde bulunan kayıt formunu ekipte bulunan her bir kişinin kişisel bilgilerini belirtecek şekilde doldurmalıdır.
 9. Etkinlik tamamen online platformda gerçekleşecektir ancak ekipler dilerlerse bir araya gelebilirler.
 10. Ekip üyesi olarak her bir katılımcı etkinlik kurallarını, video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin PWN Istanbul tarafından kullanılmasına onay verdiğini kabul etmiş sayılır. Kişisel bilgiler sadece PWN Istanbul tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır.
 11. Her bir ekip üyesi kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili Ideathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmiş sayılır.
 12. Etkinlik katılımcıları sadece bir ekibin üyesi olabilirler. Her ekibin  kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir ekip ismi olmalıdır. Ekip isimleri herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden, müstehcen, ayrımcı ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi içeremez. Bu tür ekip isimleri kabul edilmeyecektir.
 13. Her ekibin üyeleri Ideathon için, önceki dönemlerinde sunulmuş olan veya diğer girişimlerde kullanılmış olan projelerin aynısını sunmamayı taahhüt eder.
 14. Ideathon katılımcıları bu etkinliğe katılımın ücretsiz olduğunu ve bu katılımın herhangi bir şekilde oluşacak giderlerin ödenmesi veya tazminat için hak teşkil etmeyeceğini kabul eder.
 15. Ideathon’a katılan kişiler etkinlik boyunca hiçbir bilgiyi başka kişilere açıklamayacağını taahhüt eder. Gizlilik yükümlülüğü etkinlikten sonra da devam edecektir.

Jürinin vereceği nihai karar aşağıdaki parametrelere göre şekillenecektir:

 • Fikrin orjinalliği
 • Yarattığı fayda ve kitlesel etkisi
 • Uygulanabilirlik
 • Yaygınlaştırılabilirlik
 • Görsel materyallerin kalite ve cezbediciliği, sunum kalitesi

Jüri, her parametre için bir puan belirleyecek ve katılan her ekibin sırasını bu puanlar belirleyecektir. En yüksek puanı alan ilk üç ekip belirlenecektir.

Bu Yönetmeliği kabul edip Ideathon’a katılan bütün katılımcılar;

 1. Sunulan her projenin orijinal eser olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, başkalarının fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini ve herhangi bir üçüncü taraf tarafından verilen zarara yönelik tazminata ilişkin her türlü sorumluluk, yükümlülük veya talebinden PWN Istanbul ve ortaklarının muaf olacağını beyan eder;
 2. Sunulan her projenin, ekibe ait olduğunu, hukuk sınırları içinde sahiplik, fikri mülkiyet ve özgünlük hakların sağlanması için tam sorumluluk alacağını kabul eder.
 3. Fikirler herhangi bir şekilde PWN İstanbul tarafından yayınlandığı takdirde, fikrin daha önce başka bir yerde yayınlanmış ve telif hakları ihlal edilmişse bunun sorumluluğunu PWN İstanbul kabul etmez

Başarılar dileriz!

Başvuru için tıklayınız

Destekçilerimiz

Proje Lideri

Arzu Demirel

Proje Gönüllüleri:

Ayşin Altuniç Güven
Berna Fırat
Çağlagül Turhan
Elif Yurdakul
Eren Hatice Özdüzen Dilmen
Fatma Aydoğdu
Fırat Akkemik
Mert Ülgen
Özlem Akkoç
Rana Özşeker
Refika Bakoğlu
Sena Balkaç

PWN Istanbul Hakkında 

Professional Women Network (PWN) İstanbul, 2013 yılından bu yana kadınların iş hayatında sürdürülebilir bir şekilde var olmaları ve yükselmelerini destekleyen gönüllü bir kuruluş ve küresel bir ağın parçasıdır.

Bugün 90’ı aşkın milliyetten profesyoneli iş yaşamında gelişim ve işbirliği için bir araya getiren oluşum, şehir ağları şeklinde büyümeyi tercih etmekte olup, hali hazırda Avrupa, Amerika ve Asya kıtasında bulunan 20 ülkede 31 şehir ağından oluşan bir topluluk içinde yılda 600’den fazla etkinlik yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için, PWN İstanbul – Professional Women’s Network