PWN Istanbul 13-15 Kasım 2020

Yargılama!thon

Önyargısız Ideathon

Fikirler buraya, yargılar uzağa…

 

PWN İstanbul, 2013’ten bu yana 200’den fazla üyesi ile kadınların gelişimine, kız kardeşliğe ve iş yaşamında güçlenmesine katkıda bulunurken, kuruluşunun 7. yılını bir fikir maratonu ile kutluyor. Önyargısız Ideathon – Yargılama!thon ile artık tartışmasız kabul edilen cinsiyet eşitliğinin altını çizerken, gündelik yaşamda, eğitim dünyasında, iletişimde ve iş dünyasında farkında olmadan karşılaştığımız, kanıksadığımız, bazen de hiç sorgulamadan uyguladığımız dayatmaları, çaresiz kabullenişleri, önyargıları ve kısıtlayıcı davranışları masaya yatıran bir etkinlik düzenleyerek kapılarını kadın erkek herkese açıyor. 

Ideathon nedir?

Ideathon, bir fikir geliştirme ve proje kampıdır, hem eğitimler hem de yarışma içerir. 3 gün boyunca ekiplerin birlikte çalışıp, eğitimler alacağı, mentör görüşmeleri fikirlerini geliştirebilecekleri bu maratonda, ekip olarak çalışmak ve yarışmak esastır. Önyargısız Ideathon’da ekiplerin tüm eğitimleri ve sunumları online yapılacaktır. 

13-15 Kasım 2020 hafta sonunda düzenlenecek online Ideathon’da cinsiyet eşitliği konusunda bahsedilen tıkanıklıkları, yargıları ve zorlukları aşmaya dönük kampanya fikirleri yarışacak. 18 yaşından büyük herkesin başvurabileceği ve seçilen 15 ekibin yarışacağı Önyargısız Ideathon’da kazanan ekiplere aşağıdaki ödüller* verilecektir.

1.lik Ödülü: 5.000 TL
2.lik Ödülü: 3000 TL
3.lük Ödülü: 2000 TL
Ödüller hediye çeki olarak verilecektir.

 

Başvuru için tıklayınız

Ideathon başvuruları 10 Kasım 2020 gece saat 24:00’e kadar açıktır. Başvurusu kabul edilen ekiplere  11 Kasım günü e-mail ve/veya mesaj ile ulaşılacaktır.

Ideathon’un konusu, çözülmesi gereken problem:

Bu ideathon’da, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda önemli bir engel olan önyargıları ortadan kaldırmak ve yargısız iletişimi yaygınlaştırmak için, sosyal veya ekonomik değer yaratacak fikir ve projeler yarışacaktır. Bu projelerin çevik, yaratıcı ve kapsayıcı kampanya fikirlerine dönüşmesi ve bu projelerin hayata geçirilmesi için gerekli paydaşları, adımları ve süreçleri belirleyecek şekilde sunulması istenmektedir. 

Ekipler aşağıdaki 5 başlıktan birinde yargısız iletişimi yaygınlaştırmak için proje geliştirmelidir:  

 • Bireyin kendine dair,
 • Aile içinde,
 • Sosyal hayatta,
 • İş hayatında 
 • Reklamlarda 

Önyargıları kaldırıp, yargısız iletişimi yaygınlaştırmak için neler yapılabilir?

Ideathon’da yarışacak ekiplerin sunacağı proje fikirleri, PWN Istanbul tarafından değerlendirilecektir. Dereceye giren fikirlerin PWN İstanbul ve paydaşları tarafından hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Yarışacak ekiplere PWN – Istanbul’un yapısı hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Önyargısız Ideathon programı

19:00-19:15   Hoşgeldiniz – Neşen Yücel (Stage-Co) 

19:15 – 19:30 Açılış konuşması- Aylin Olsun, PWN İstanbul Başkanı 

20:00 – 20:45 Algı ve Önyargılar – Rana Özşeker (RNA Değişim Yönetimi)

21:00 – 22:00 Ideathon Canvas eğitimi 

22:00  Ekip çalışmaları devam eder

10:00-10:30 Tüm ekiplerle günaydın – Sabah aktivitesi

14:30 – 17:30 Mentörler ve ekipler birlikte çalışırlar

20:30 – 21:30  Ekiplere Jüri sunum hazırlık eğitimi

10:00 – 10:30 Tüm ekiplerle günaydın – Sabah aktivitesi

10:30 – 15:30  Ekiplerin sunum hazırlıkları 

16:30 Sunumlar teslim edilir

17:00 – 19:00 Jüri sunumları 3’er dakika sunum, 2 dakika soru cevap ile bir ekip için 5 dakika olacaktır. 

19:00 – 20:00 Jüri değerlendirme

20:00 – 20:30 Ödüllerin verilmesi ve kapanış

Sıkça Sorulan Sorular:

Etkinlik ücretli mi?: Ideathon’a katılım ücretsizdir.

Kimler başvurabilir?: 18 yaşını doldurmuş, kadın ve erkek herkes başvurabilir. başvuru formunu dolduranlar arasında kriterlere seçilen en fazla 15 ekip yarışmaya davet edilecektir. PWN Üyeleri veya sponsor şirketlerin çalışanları yarışabilir ancak dereceye girmez.

Tek başıma katılabilir miyim? Hayır. Ekip olarak yarışmak şarttır. Ekipler en az 3, en fazla 6 kişi olabilir. 

Ekipten bir kişinin form doldurması yeterli mi? Hayır. Tüm ekip üyelerinin başvuru formunu doldurması gereklidir. 

Her bir ekip üyesi kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili Ideathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmiş sayılır. 

Bir kişi birden fazla ekipte yer alabilir mi? Hayır. Etkinlik katılımcıları sadece bir ekibin üyesi olabilirler. 

Ideathon’a kısmen katılım mümkün müdür? Bu başvuru sonunda yarışmaya katılımı kabul edilen ekiplerin, 13-15 Kasım 2020 tarihindeki etkinliğe tam katılım sağlamaları ve jüriye sunum yapmaları beklenmektedir.

Ideathon nerede gerçekleşecek? Etkinlik tamamen online platformda gerçekleşecektir ancak ekipler dilerlerse bir araya gelebilirler.

Yarışan ve kazanan fikirler ile ne yapılacak? Ideathon’da yarışacak ekiplerin sunacağı proje fikirleri, PWN Istanbul tarafından değerlendirilecektir. Dereceye giren fikirlerin PWN İstanbul ve paydaşları tarafından hayata geçirilmesi hedeflenmektedir. Yarışacak ekiplere PWN – Istanbul’un yapısı hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

Başka bir yarışmada sunduğum bir fikri sunabilir miyim? Ekipler, önceki dönemlerde başka bir yarışmada sunulmuş veya hayata geçmiş bir projeyi sunmamayı taahhüt eder.

Ekip ismi ve davranışı nasıl olmalı? Her ekibin  kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir ekip ismi olmalıdır. Ekip isimleri ve ekiplerin ideathon boyunca davranışları, etik, adil ve eşitlikçi olmalıdır. Ekiplerin fikirleri gibi, isimleri de herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden, müstehcen, ayrımcı ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi içeremez. Bu tür ekip isimleri ve ekip davranışları kabul edilmeyecektir. 

Projelerin fikri mülkiyet hakları kime ait olacak?  Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları PWN İstanbul‘a ait olacaktır. Yarışmaya katılan herkes bu hükmü kabul etmiş sayılır. 

 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince: Her bir katılımcı etkinlik kurallarını, video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin PWN Istanbul tarafından kullanılmasına onay verdiğini kabul etmiş sayılır. Kişisel bilgiler sadece PWN Istanbul tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır.

Jürinin vereceği nihai karar aşağıdaki parametrelere göre şekillenecektir: 

 • Fikrin orjinalliği
 • Yarattığı fayda ve kitlesel etkisi
 • Uygulanabilirlik
 • Yaygınlaştırılabilirlik
 • Görsel materyallerin kalite ve cezbediciliği, sunum kalitesi

Jüri, her parametre için bir puan belirleyecek ve katılan her ekibin sırasını bu puanlar belirleyecektir. En yüksek puanı alan ilk üç ekip belirlenecektir.  

Fikri mülkiyet hakları, garantiler ve sorumluluk bırakma

Ideathon’a katılan bütün katılımcılar aşağıdaki maddeleri kabul etmiş sayılırlar:

 1. Ideathon’da yarışan tüm proje ve fikirlerin fikri mülkiyet hakları PWN İstanbul’a geçer. PWN İstanbul bu projeleri hayata geçirmek ve geçirmemek hakkını saklı tutar. Katılımcılar ideathon’a katılarak ve projelerini jüriye sunarak bunu kabul etmiş sayılırlar. 
 2. Katılımcılar sunulan her projenin orijinal eser olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, başkalarının fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini ve herhangi bir üçüncü taraf tarafından verilen zarara yönelik tazminata ilişkin her türlü sorumluluk, yükümlülük veya talebinden PWN Istanbul ve ortaklarının muaf olacağını beyan eder.

Başarılar dileriz!

 1. Ideathon’a katılım ücretsizdir, başvuru formunu dolduranlar arasında kriterlere seçilen en fazla 15 ekip yarışmaya davet edilecektir.
 2. Katılımcılar 18 yaşını tamamlamış olmalıdır.
 3. Ekipler en az 3, en fazla 6 kişi olabilir. Ekip üyelerinin ve üye sayısının yarışma esnasında değişmesi kabul edilmeyecektir. Başvuruda verilen bilgiler esastır.
 4. En az 1 erkek üyesi olan ekiplere öncelik tanınacaktır.
 5. Yarışabilmek için ekip çalışması yapmak gereklidir.
 6. Bu başvuru sonunda yarışmaya katılımı kabul edilen ekiplerin, 13-15 Kasım 2020 tarihindeki etkinliğe tam katılım sağlamaları ve jüriye sunum yapmaları beklenmektedir.
 7. Ideathon’da paylaşılacak fikirlerin fikri mülkiyet hakları PWN İstanbul‘a ait olacaktır. Bu konudaki detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.
 8. Ideathon’a katılmak isteyen ekipler ve kişiler PWN Istanbul websitesi’nde bulunan kayıt formunu ekipte bulunan her bir kişinin kişisel bilgilerini belirtecek şekilde doldurmalıdır.
 9. Etkinlik tamamen online platformda gerçekleşecektir ancak ekipler dilerlerse bir araya gelebilirler.
 10. Ekip üyesi olarak her bir katılımcı etkinlik kurallarını, video, fotoğraf veya kişisel bilgilerinin PWN Istanbul tarafından kullanılmasına onay verdiğini kabul etmiş sayılır. Kişisel bilgiler sadece PWN Istanbul tarafından görülecek ve ilgili mahalli mevzuata uygun şekilde işleme konulacaktır.
 11. Her bir ekip üyesi kayıt aşamasında verdiği kişisel bilgilerin doğru ve kesin olduğunu taahhüt eder, ayrıca etkinlik organizasyonuyla ilgili Ideathon organizatörleri tarafından alınan her kararı koşulsuz olarak kabul etmiş sayılır.
 12. Etkinlik katılımcıları sadece bir ekibin üyesi olabilirler. Her ekibin  kendi üyeleri tarafından belirlenmiş bir ekip ismi olmalıdır. Ekip isimleri herhangi bir şirkete veya tescilli ticari markaya bağlı olamaz veya şiddeti teşvik eden, müstehcen, ayrımcı ya da hakaret doğuracak herhangi bir ifadeyi içeremez. Bu tür ekip isimleri kabul edilmeyecektir.
 13. Her ekibin üyeleri Ideathon için, önceki dönemlerinde sunulmuş olan veya diğer girişimlerde kullanılmış olan projelerin aynısını sunmamayı taahhüt eder.
 14. Ideathon katılımcıları bu etkinliğe katılımın ücretsiz olduğunu ve bu katılımın herhangi bir şekilde oluşacak giderlerin ödenmesi veya tazminat için hak teşkil etmeyeceğini kabul eder.
 15. Ideathon’a katılan kişiler etkinlik boyunca hiçbir bilgiyi başka kişilere açıklamayacağını taahhüt eder. Gizlilik yükümlülüğü etkinlikten sonra da devam edecektir.

Jürinin vereceği nihai karar aşağıdaki parametrelere göre şekillenecektir:

 • Fikrin orjinalliği
 • Yarattığı fayda ve kitlesel etkisi
 • Uygulanabilirlik
 • Yaygınlaştırılabilirlik
 • Görsel materyallerin kalite ve cezbediciliği, sunum kalitesi

Jüri, her parametre için bir puan belirleyecek ve katılan her ekibin sırasını bu puanlar belirleyecektir. En yüksek puanı alan ilk üç ekip belirlenecektir.

Bu Yönetmeliği kabul edip Ideathon’a katılan bütün katılımcılar;

 1. Sunulan her projenin orijinal eser olduğunu ve hiçbir şekilde, tamamen veya kısmen, başkalarının fikri veya sınai mülkiyet haklarını ihlal etmeyeceğini ve herhangi bir üçüncü taraf tarafından verilen zarara yönelik tazminata ilişkin her türlü sorumluluk, yükümlülük veya talebinden PWN Istanbul ve ortaklarının muaf olacağını beyan eder;
 2. Sunulan her projenin, ekibe ait olduğunu, hukuk sınırları içinde sahiplik, fikri mülkiyet ve özgünlük hakların sağlanması için tam sorumluluk alacağını kabul eder.
 3. Fikirler herhangi bir şekilde PWN İstanbul tarafından yayınlandığı takdirde, fikrin daha önce başka bir yerde yayınlanmış ve telif hakları ihlal edilmişse bunun sorumluluğunu PWN İstanbul kabul etmez

Başarılar dileriz!

Başvuru için tıklayınız

Destekçilerimiz

Proje Lideri

Arzu Demirel

Proje Gönüllüleri:

Ayşin Altuniç Güven
Berna Fırat
Çağlagül Turhan
Elif Yurdakul
Eren Hatice Özdüzen Dilmen
Fatma Aydoğdu
Fırat Akkemik
Mert Ülgen
Özlem Akkoç
Rana Özşeker
Refika Bakoğlu
Sena Balkaç

PWN Istanbul Hakkında 

Professional Women Network (PWN) İstanbul, 2013 yılından bu yana kadınların iş hayatında sürdürülebilir bir şekilde var olmaları ve yükselmelerini destekleyen gönüllü bir kuruluş ve küresel bir ağın parçasıdır.

 

Bugün 90’ı aşkın milliyetten profesyoneli iş yaşamında gelişim ve işbirliği için bir araya getiren oluşum, şehir ağları şeklinde büyümeyi tercih etmekte olup, hali hazırda Avrupa, Amerika ve Asya kıtasında bulunan 20 ülkede 31 şehir ağından oluşan bir topluluk içinde yılda 600’den fazla etkinlik yapılmaktadır. 

Ayrıntılı bilgi için, PWN İstanbul – Professional Women’s Network