Saba Sümer


Sainte Pulcherie Fransız Kız Ortaokulu ve Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu Saba Sümer Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Bölümü’ne iki yıl devam etti. Ardından Bodrum’a yerleşti ve Sunday Mavi Yolculuk & Yat Turizm İşletmeciliğini kurarak 12 yıl yaşamını denizde sürdürdü.

Daha sonra İstanbul’a döndü ve 2001’de Borusan Kültür ve Sanat Merkezi’nde çalışmaya başladı. Kuruluşundan itibaren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Oda Orkestrası, Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Borusan Boruları Caz topluluklarının Orkestralar Müdürlüğü ve Genel Müzik Direktör Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Bu dönemde BİFO’nun İstanbul’da Avrupa ve Anadolu yakasında verdiği sürekli konserlerin ve 2003’te gerçekleştirdiği Güneydoğu Anadolu Turnesi yanı sıra önemli yurtdışı festivalleri ve salonlar arasında Borusan Oda Orkestrası Xenakis Konseri, Benaki Müzesi, Atina- 2003; BİFO Megaron Konseri, Atina – 2004; BİFO TUSİAD Turkey-Europe Week Konseri, Brüksel – 2006; BİFO Salzburg Klasik Müzik Festivali Açılış Konseri, Avusturya – 2010; Borusan Oda Orkestrası Montpellier Festivali Fransa – 2011; Borusan Quartet Tokyo, Shimonoseki – Japonya Turnesi – 2014; BİFO “Oriental Promise” Royal Albert Hall – Londra – 2014 bulunmaktadır.

2014’te Borusan Sanat’tan ayrılarak klasik müziğin önde gelen topluluğu Borusan Quartet ve Türkiye’de caz müziğinin duayeni Emin Fındıkoğlu +12 Büyük Caz Orkestrası olmak üzere birçok sanatçının menajerliği ve temsilciliğini üstlendiği OdeonArts Müzik ve İletişim’i kurdu.

2020’den itibaren OdeonArts Müzik’in yanı sıra Kadıköy Belediyesi’nin sanat merkezine dönüştürdüğü tarihi binada yer alan Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nin Sanat Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

Bir kız çocuk annesi olan Saba Sümer, GS Spor Kulübü Divan Üyesi ve Uluslararası Notre Dame de Sion Piyano Yarışması Onur Kurulu Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim İkinci Üniversite Programı, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümüne devam etmektedir.

Saba Sümer, 2017’de üyesi olduğu PWN İstanbul’da 2018–2022 yılları arası Etkinlikler Çalışma Grubu Liderliğini yürüttü. 2022 yılından itibaren etkinliklerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi’dir.