Saba Sümer


Sainte Pulcherie Fransız Kız Ortaokulu ve Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu Saba Sümer Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fizik Bölümüne iki yıl devam etti. Ardından Bodrum’a yerleşti ve burada Sunday Mavi Yolculuk Yat İşletmeciliğini kurdu ve 12 yıl yat turizmi sektöründe çalıştı.

Daha sonra İstanbul’a döndü ve 2001’de Borusan Kültür ve Sanat Merkezi’nde çalışmaya başladı. Kuruluşundan itibaren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Borusan Oda Orkestrası, Borusan Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ve Borusan Boruları Caz Orkestrası topluluklarının Orkestralar Müdürlüğü ve Genel Müzik Direktör Yardımcılığını 2014’e dek sürdürdü.

Bu dönemde BİFO’nun 2003’te gerçekleştirdiği Güneydoğu Anadolu Turnesinin yanı sıra çalıştığı önemli uluslararası konser düzenlemeleri arasında Borusan Oda Orkestrası Xenakis Konseri, Benaki Müzesi, Atina- 2003; BİFO Megaron Konseri, Atina – 2004; BİFO TUSİAD Turkey-Europe Week Konseri, Brüksel​​ – 2006; BİFO Salzburg Klasik Müzik Festivali Açılış Konseri, Avusturya – 2010​; Borusan Oda Orkestrası Montpellier Festivali Fransa​ – 2011; Borusan Quartet Tokyo, Shimonoseki – Japonya Turnesi​ – 2014; BİFO “Oriental Promise” Royal Albert Hall – Londra​​ – 2014 bulunmaktadır.

2014’te Borusan Sanat’tan ayrılarak klasik müziğin önde gelen topluluğu Borusan Quartet ve Türkiye’de caz müziğinin duayeni Emin Fındıkoğlu +12 Büyük Caz Orkestrası olmak üzere birçok sanatçının menajerliği ve temsilciliğini üstlendiği OdeonArts Müzik ve İletişim’i kurdu.

2020’den itibaren Kadıköy Belediyesi’nin sanat merkezine dönüştürdüğü tarihi binada yer alan Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde Sanat Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

İstanbul Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programı Radyo Televizyon ve Sinema Bölümüne devam etmektedir. Bir kız çocuk annesi olan Saba Sümer Uluslararası Notre Dame de Sion Piyano Yarışması Onur Kurulu Üyesi ve GS Spor Kulübü Divan Üyesidir.

Saba Sümer 2017’de katıldığı Professional Women Network İstanbul’da 2018 – 2022 yılları arası PWN İstanbul Etkinlikler Çalışma Grubu Liderliğini yürüttü. 2022 yılı itibarı ile PWN İstanbul Yönetim Kurulda yer almaktadır.