Yıldız Bozkurt

PWN İstanbul Başkanlığı

Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden şeref derecesiyle mezun olan Yıldız Bozkurt Özcan, iş hayatına ilk olarak Akbank’ta başlamış, kariyerine devam ederken aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık Master Programını tamamlamıştır.

Akbank’tan sonra Abn-Amro Bank Kurumsal Bankacılık’ta yönetici olarak çalıştığı sırada, İngiliz Hükümetinin verdiği yüksek lisans burs programına başvurmuş, ve bursu kazanarak  Southampton University’de International Banking and Finance alanında master yapmıştır. Master programını tamamladıktan sonra City, University of London’dan bir burs alarak doktora programına devam etmiş, ancak akademik hayatı bırakma kararı alarak Türkiye’ye geri dönmüştür. Tekrar bankacılık hayatına geri dönen Yıldız Bozkurt Özcan, İnterbank’ta sırasıyla Kurumsal Pazarlama Yönetmenliği ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuş, daha sonra Ticari Bankacılık Bölümünü kurmak üzere Akbank Genel Müdürlük’e Grup Müdürü olarak geçmiş, sonrasında Bölüm Başkanlığı’na atanmıştır. Akbank görevinden sonra bu sefer de yine daha önce çalıştığı ABN-Amro’dan Ticari Bankacılık bölümünü kurması teklifi gelince ilgili bankada Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmış. Banka, Royal Bank of Scotland’a devredilince hem Ticari hem de Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcılığı görevini devralarak 2013 yılına kadar görevini sürdürmüştür. 25 yıl süren bankacılık kariyerinden sonra 2013 yılında reel sektöre geçerek yerli ve yabancı bir çok inşaat kuruluşuna Yönetim Kurulu Başkanı seviyesinde faaliyet ve proje finansmanı konusunda danışmanlık hizmeti vermiştir.

2015 yılından itibaren denizcilik sektörünün güçlü kuruluşlarından biri olan Med Marine Holding’te çalışan Yıldız Bozkurt Özcan hali hazırda bu kuruluşta Genel Müdür olarak görev almaktadır. Diğer taraftan Gemi Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürürken, aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi Kadın Konseyi üyesidir. Professional Women Network İstanbul şubesinin kurucu üyelerinden biri olup İstanbul PWN içerisinde 2013 yılından beri Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Daha önceki dönemlerde eş başkanlık görevini ifa eden Yıldız Bozkurt Özcan 2023-2025 yılı PWN dernek başkanlığı görevini yürütmektedir.